Yurt içi uçuşlarda zorunlu olan HES kodunu nasıl alabileceğinizi öğrenmek için tıklayın.
Uçak Bileti Arama

Uçuş Ara

Saint Petersburg Uçak Bileti


ST. PETERSBURG

St. Petersburg, Rusya’nın kuzeybatısında bulunan Rusya’nın Moskova’dan sonra ikinci büyük şehridir. Eski adı Leningrad’tır.  Şehir, Rus Çarı 1. Petro tarafından kurulmuştur. Baltık Denizi kıyısında ki Neva Nehri üzerinde bulunan 42 adacık üzerine kurulmuştur. Petro Çarlığın Avrupa’ya açılması için bu şehri kurmuştur. Bataklık üzerine kurulmuş şehir, İtalyan mimarların katkısı ile Venedik’e benzer muhteşem güzellikte bir şehir olmuştur. Avrupa’nın dördüncü büyük şehridir.

St. Petersburg, kanalları, sarayları, doğal güzellikleri, caddeleri ve tarihi binaları ile dünyadan oldukça fazla turisti çekmektedir. Ayrıca eğitim yönünden de St. Petersburg, üniversiteleri ile ün yapmıştır. 1724 yılında ilk üniversite kurulmuş olup günümüzde 40 adet üniversite bulunmaktadır. Özellikle uzay bilimleri ve uçak mühendisli başta olmak üzere mühendislik dalında oldukça iyi eğitim verilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinden eğitim amacıyla St. Petersburg’a öğrenci gelmektedir.

Ülkemizden hem eğitim hem de turizm açısından oldukça fazla kişi St. Petersburg uçak bileti talep etmekte ve yılın her ayı St. Petersburg’a gitmektedir.

HAVALİMANI VE ULAŞIM

Ülkemizden St. Petersburg’a direkt uçak seferleri bulunmaktadır. St. Petersburg’a ulaşım, 14 km uzaklıkta ki Pulkovo şehrinde bulunan Pulkovo Havalimanı’ndan sağlanmaktadır. Şehir merkezine ulaşım için taksi ve otobüsler kullanılmaktadır. Arıca St. Petersburg’da 1837 yılında kurulmuş olan Rus demiryolu bulunmaktadır. Metro ağı oldukça geniştir.

İstanbul’dan St. Petersburg’a uçak seferi olan firmalar Türk hava yolları ve Pobeda Air Lines’tır. İstanbul St. Petersburg arası uçuş mesafesi, 3 saat 25 dakikadır.

St. Petersburg uygun uçak bileti bulmak için tatili önceden planlamak ve firmaların uçak bileti kampanyalarını takip etmek gerekir. Yılbaşı yani Ocak ayında St. Petersburg uçak bileti diğer zamanlara göre daha pahalı olmaktadır. Ancak bu tarihler için erken rezervasyon yaparak St. Petersburg ucuz uçak bileti bulmak mümkündür.

GEZİLECEK YERLER

St. Petersburg, Gogol, Çaykovski ve Dostoyevski gibi ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmış ve birçok tarihi olaya tanıklık etmiş bir şehirdir. Bu açıdan kültürel ve tarihi olarak çok değerli miraslara sahiptir.

Kış Sarayı, Kazan Katedrali, Peter ve Paul Kalesi gibi mimari zenginlikleri, eğlence ve gece hayatının kalbi Nevskiy Prospect caddesi ile turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerdendir.

Rus Devlet Müzesi, Rusya’nın en büyük müzelerindendir. Rus İmparatoru Aleksandır’ın eşyaları ve Rus tarihinin önemli objeleri bu müzede sergilenmektedir.

Kışlık Saray, 1732 yılında inşa edilmiş olup 1917 yılına kadar İmparatorların kış aylarını geçirdiği saraydır.  Ermitaj Müzesi bu sarayda bulunmakta ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Müze 2. Katerina tarafından kurulmuştur.

Petergof Sarayı, Petergof Bölgesinde 1. Petro tarafından yaptırılmıştır. Saray ve bahçesi ihtişamı ile göz kamaştırmaktadır. Bahçesi 1000 hektardan büyüktür. İstanbul ve Osmanlı resimleri de sarayda sergilenmektedir. Sarayın Versay’a benzemesi dikkat çekmektedir.

Peter ve Paul Kalesi’ni 1. Petro 1706’da yaptırmıştır. İçinde müze ve katedral bulunmaktadır. Zamanında savunma amaçlı yapılmış kale daha sonra hapishane olarak kullanılmıştır. Dostoyevski, Troçki ve Gorki gibi ünlüler bu kalede hapis yatmışlardır.

Voskresenia Khristova Kilisesi, sıçramış kanlar anlamına gelmektedir. Ortodoks kilisesidir. Kırmızı rengi, şatafatlı kubbeleri ile kremlin sarayına benzemektedir. Duvarlarında ve tavanında İncil’den sahne ve mozaikler vardır.

www.anindabilet.com.tr sitesinden St. Petersburg uygun uçak bileti ve uygun kampanyaları takip edebilirsiniz.