Yurt içi uçuşlarda zorunlu olan HES kodunu nasıl alabileceğinizi öğrenmek için tıklayın.
Uçak Bileti Arama

Uçuş Ara

Kharkiv Uçak Bileti


HARKOV

Harkov, Ukrayna’ nın 2. büyük şehridir. Rusya sınırında bir doğu şehridir. Eğlence ve gece hayatı ile ün yapmıştır. Ülkemize yakınlığı ve eğlence merkezi olması nedeniyle Türkiye’den oldukça fazla turist çekmektedir. Hafta sonu iki günlük kısa tatil amacıyla Harkov’a gidenler az değil. Üstelik pasaport ve vize gerekmemesi de cazip gelmektedir.

Harkov aynı zamanda üniversiteleri ile ünlüdür. Harkov’da ki üniversitelerde Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler eğitim almaktadır. Tıp, eczacılık, mühendislik, mimarlık ve diş hekimliği gibi bölümlerde sınavsız öğrenim görülebilmektedir.

Kış ayları oldukça soğuk olan Harkov, - 15, - 20 dereceyi göstermektedir. Buna rağmen oldukça hareketlidir. Baharda tam aksine daha sakin bir hayat seyretmektedir.

HAVA LİMANI ULAŞIM

Harkov havaalanı Ukrayna’nın en çok kullanılan havaalanıdır.  Borispol havaalanından 2. En büyük havaalanıdır.

İstanbul’dan Harkov’a her gün uçak seferleri bulunmaktadır. Pegasus Havayolları ve Türk Hava yolları Harkov Uluslar arası Havaalanına direkt uçuş seferi düzenlemektedirler. Ayrıca aktarmalı Ukrayna Air Lines, Belavia ve LOT Polish Airlines uçak seferleri de vardır. Harkov uçak bileti her zaman kolaylıkla bulunabilmektedir. Harkov uygun uçak bileti bulmak için www.anindabilet.com.tr adresinde uçuş detayları ve kampanyaları hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır. Uçuş süresi 2 saattir.

Harkov Havalimanından 30 km uzaklıkta ki şehir merkezine ulaşım, genellikle taksiler ile yapılmaktadır. Ukrayna para birimi Grivna’dır. Hava alanında döviz büroları bulunmaktadır. Döviz bürosunda para bozdurulduğu takdirde taksi ile kolaylıkla şehir merkezine gidilmektedir. Ayrıca bazı uçak firmalarının ücretsiz şehir merkezi servisleri bulunmaktadır.

Harkov şehir içi ulaşımı metro ile sağlanmaktadır. Ayrıca tramvay hattı da bulunmaktadır. Şehirde merkez tren istasyonu vardır. Başkent Kiev’ e otoyol yanı sıra trenle gitmek mümkündür.

HARKOV’DA GEZİLECEK YERLER

Harkov’da büyük caddelere, parklara, müzelere, opera ve bale etkinliklerine, Sovyet dönemine ait binalara, kültür merkezlerine rastlamak mümkündür. Tarihi bir şehirdir. Şehrin içinden nehir geçmekte ve nehrin kıyısında çok güzel parklar restoran ve kafeler, eğlence merkezleri bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Şehirde birçok müze bulunmaktadır. Bunlardan en enteresanı seks müzesidir. Ayrıca girişinde havan topları ve tankları bulunan Istorychnyi Tarih Müzesi ilgi görmektedir.

Mirror Fountain anıtı, Unesco tarafından koruma altına alınmış bir yapıdır. Opera ve Bale Tiyatrosu’nun karşısındadır.

Harkov, meydanları ile ünlüdür. Strilka Meydanı, Kharkiv ve Lopan Nehirlerinin birleştiği yerdedir. Alabildiğine yeşil doğası ile turistlerin dinlenmek için seçtikleri yerdir.

Tren istasyonunun yanında Pryvokzalnyi Meydanı bulunmaktadır. Gar binasına bakan bu meydanın manzarası oldukça güzeldir. Özgürlük meydanı olarak bilinen Svobody Meydanı, Ukrayna’nın en büyük meydanıdır. Şehir merkezinde bulunan Konstytutsii Anayasa Meydanı’nda ise Tarih Müzesi, Termometre ve AVE Plaza gibi önemli yerler bulunmaktadır.  Termometre, 1976 yılında yapılmış olan Harkov Meteoroloji Enstitüsü binasıdır. Genellikle buluşma noktasıdır.

Görülmesi gereken yerlerden biri de Assumption Katedrali’dir.  Yanmış ancak yeniden onarılmış katedral binası ve çan kulesinin mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Lopan Nehri kıyısında bulunan Annunciation Katedrali, muhteşem ve devasa yapısı ile görenleri büyülemektedir. Ortodoks kilisesidir. 19. Yüzyılda yapılmıştır. Şehrin merkezinde muhteşem bir görüntü sergilemektedir.

Kutlama ve festivallerin yapıldığı Maxim Gorki Parkı, şehrin eğlence merkezlerinin başında gelmektedir. 130 hektarlık alana yayılmış parkta hem doğa hem de aktiviteler mutlaka görülmelidir.

Gece hayatı oldukça hareketli olan Harkov’da sayısız bar, gece kulübü bulunmaktadır. Sabaha kadar eğlenmek isteyen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Harkov ucu uçak bileti almak için www.anindabilet.com.tr adresini inceleyerek bu Harkov uygun uçak bileti alabilir ve bu güzel ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.